دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی اطفال

پوسیدگی دندان شایع‌ترین مشکل دندانپزشکی در اطفال است. برخی محققین تخمین می‌زنند که حداقل 50درصد از کودکان پوسیدگی دندان را تجربه می‌کنند. اما نگران نباشید! خبر خوب این است که افرادی هستند که در این حوزه تخصص دارند؛ دندانپزشک‌ اطفال.

در متن پیش رو از کلینیک دندانپزشکی آریل قصد داریم شما را با دندانپزشکی کودکان و خدماتی که ارائه می‌دهند، آشنا کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • دندانپزشک اطفال کیست؟
 • دندانپزشک کودکان آریل چه خدماتی ارائه می‌دهد؟
 • دلایل مراجعه به دندانپزشک اطفال
 • آنچه در مطب دندانپزشک اطفال آریل در انتظار شماست

دندانپزشک اطفال کیست؟

دندانپزشک اطفال کسی است که در زمینه تشخیص و درمان مشکلات دهان و دندان نوزادان، کودکان و نوجوانان تخصص یافته است. این افراد روی مشکلاتی تمرکز می‌کنند که می‌توانند همزمان با رشد کودک، لثه‌ها، دندان و فک را درگیر کنند.

دندان‌های شیری کودکان در 6 ماهه نخست زندگی‌شان رشد کرده و در حوالی سن 6 یا 7 سالگی می‌افتند و به جای آن‌ها دندان‌های دائمی رشد می‌کنند. با این که دندان‌های شیری دائمی نیستند، اما عدم توجه به سلامتی آن‌ها می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری برای کودک به ارمغان بیاورد.

بردن کودکتان به دندانپزشکی از یک سالگی کمک زیادی به غربالگری بیماری‌های دهان و دندان و درمان به موقع آن‌ها می‌کند.

بهترین دندانپزشکی اطفال

دندانپزشک کودکان آریل چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

 دندانپزشک اطفال آریل، مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان جامعی را ارائه می‌کند که به طور تخصصی برای گروه سنی اطفال ( از نوزادی تا نوجوانی) طراحی شده‌اند. از جمله خدماتی که دندانپزشک‌های کودکان کلینیک دندانپزشکی آریل ارائه می‌کنند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معاینه سلامت دهان
 • تمیزی دندان‌ها و درمان با فلوراید
 • تشخیص و درمان زودهنگام برای اصلاح قرارگیری دندان‌ها (ارتودنسی)
 • رفع پوسیدگی دندان‌ها
 • ترمیم آسیب‌های دندان از قبیل جابجایی یا شکستگی دندان‌ها
 • مدیریت بیماری‌های لثه
 • تشخیص زودرس مشکلات دهان و دندان ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای از قبیل دیابت، آسم و یا بیش‌فعالی

دلایل مراجعه به دندانپزشک اطفال

سلامتی دهان و دندان نقش مهمی را در حفظ سلامتی عمومی بدن ایفا می‌کند. دهان که محل ورود غذا به بدن است، پر از باکتری است. برخی از آن‌ها بی‌خطر هستند، با این حال برخی دیگر می‌توانند منجر به بروز بیماری شوند. حفظ بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن منظم و کشیدن نخ دندان در پیشگیری از بسیاری از مشکلات و بیماری‌های دهان و دندان موثر است. مشورت با دندانپزشک اطفال کلینیک آریل می‌تواند به شما برای حفظ بهداشت دهان و دندان و انجام مراقبت‌های روتین کمک کند.

علاوه بر این مراجعه منظم به دندانپزشک کودکان در تشخیص و درمان به موقع مشکلات دهان و دندان کمک می‌کند. دندانپزشک کودکان به شما و کودکتان آموزش می‌دهد که چگونه از دندان‌هایتان به خوبی محافظت کنید.

آنچه در مطب دندانپزشک اطفال آریل در انتظار شماست

ملاقات دندانپزشک برای کودکان کمی فرق می‌کند. برخلاف بالغین آن‌ها ممکن است نتوانند مدت طولانی به آرامی روی صندلی بنشینند و با پزشک برای انجام کارهای دندانپزشکی همکاری کنند. با این حال دندانپزشک کودکان آریل با این مسئله به خوبی آشنا بوده و کاری می‌کند که ملاقات برای کودک راحت‌تر شود. مطب دندانپزشک اطفال آریل دارای تزئینات ویژه‌ای است که برای کودکان جذاب است.

اغلب دندانپزشکان توصیه می‌کنند که کودکتان را 6 ماه پس از جوانه زدن نخستین دندان شیری‌اش نزد دندانپزشک ببرید. جلسه اول اغلب بین 30 تا 45 دقیقه زمان برده و نوع معاینه و درمان برحسب سن کودک متفاوت است.

در طول یک معاینه روتین، ممکن است هر یک از موارد زیر را تجربه کنید:

 • یک صحبت مختصر با کودکتان درباره عادات ضروری از قبیل مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 • یک معاینه کامل برای بررسی وضعیت دهان و دندان و لثه‌ها
 • پولیش و تمیز کردن دندان برای حذف هرگونه پلاک، جرم یا لکه

معاینه دندان کودکان

نکته پایانی

دندانپزشک کودکان طیف گسترده‌ای از خدمات بهداشتی، درمانی برای مراقبت از دندان‌های کودکتان ارائه می‌دهد. وقتی پزشک متخصص اطفال شما را به یک دندانپزشک کودکان ارجاع می‌دهد، می‌توانید مطمئین باشید که او بهترین مراقبت‌های تشخیصی، درمانی را در اختیارتان قرار خواهد داد.