رادیوگرافی

رادیوگرافی دندان در دندانپزشکی آریل

ممکن است اخیراً به دندانپزشک مراجعه کرده باشید و او به شما گفته باشد که قبل از هر چیز لازم است یک عکس یا رادیوگرافی از دندان‌هایتان بگیرید. ممکن است برایتان سوال شود که این رادیوگرافی دهان و دندان چه کاربردهایی داشته و چه آمادگی‌هایی نیاز دارد.

در متن پیش رو از کلینیک دندانپزشکی آریل قصد داریم شما را با رادیوگرافی دهان و دندان آشنا کنیم.

آنچه در این مقاله خواهد خواند:

  • رادیوگرافی دندان چیست؟
  • رادیوگرافی دندان در دندانپزشکی آریل
  • عکسبرداری دندان در چه مواردی درخواست می‌شود؟
  • رادیوگرافی دندان چه خطراتی دارد؟
  • چطور برای انجام رادیوگرافی دندان آماده شویم؟
  • پس از انجام رادیوگرافی دندان چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

رادیوگرافی دندان چیست؟

عکسبرداری دندان یا رادیوگرافی دندان با استفاده از اشعه ایکس و در بخش رادیولوژی دندانپزشکی انجام می‌شود؛ دندانپزشک از این تصاویر رادیوگرافی برای ارزیابی وضعیت سلامتی دهان و دندانتان استفاده می‌کند. در این شیوه معمولاً از مقدار کمی تشعشعات استفاده می‌شود. این تصاویر به دندانپزشک شما کمک می‌کنند تا مشکلات مختلف دهان و دندان را از قبیل پوسیدگی و یا دندان مخفی تشخیص دهد.

با این که مکن است در نگاه اول عکس برداری دندان امری پیچیده بنظر برسد، اما انجام آن بسیار رایج بوده و به اندازه مراقبت منظم از دندان‌ها دارای اهمیت است.

رادیوگرافی دندان یا عکسبرداری دندان

رادیوگرافی دندان در دندانپزشکی آریل

تکنولوژی در علم دندانپزشکی نقش بسزایی دارد. با ورود ابزارهای دیجیتال در دندانپزشکی، مراحل دستی درمان تا بخش زیادی حذف گردیده‌است و این موضوع باعث کاهش مدت زمان درمان و استرس بیمار گردیده‌است. اکثر ما تصویر برداری دندان را فقط با عکس برداری دندان می‌شناسیم اما تصویر برداری دندان دنیای گسترده‌ای دارد که کمک شایانی به تشخیص بهتر و دقیق‌تر درمان می‌کند.

کلینیک دندانپزشکی دیجیتال آریل، با دارا بودن بخش مجزای رادیوگرافی و انواع آن، روند درمان و تشخیص دقیق‌تر را برای بیمار مهیا کرده‌است. در رادیوگرافی دیجیتال، تصاویر دندان ضبط و ذخیره می‎‌شود و به دندانپزشک این امکان را می‌دهد تا تصاویر را با دقت بیشتر تشخیص داده؛ و از درمان‌های مناسب استفاده نماید. شایان ذکر است امکان خطا در روش دیجیتال نسبت به روش سنتی بسیار پایین می‌باشد و در نتیجه کیفیت کار به مراتب بالاتر است.

عکسبرداری دندان در چه مواردی درخواست می‌شود؟

رادیوگرافی دندان اغلب به صورت سالیانه درخواست می‌شود. با این حال اگر دندانپزشک آریل بخواهد مشکلی خاص و یا روند درمان را پیگیری کند، ممکن است در فواصل کوتاه‌تری برایتان رادیوگرافی درخواست کند.

عواملی که بر روی فواصل درخواست رادیوگرافی توسط دندانپزشک تاثیرگذار است، شامل موارد زیر است:

  • سن
  • سلامت فعلی دهان و دندان شما
  • هرگونه علائمی از بیماری‌های دهان و دندان
  • سابقه بیماری لثه( ژنژیویت) یا پوسیدگی دندان

اگر برای نخستین بار به دندانپزشکی مراجعه کنید، احتمالاً دندانپزشک برایتان عکس برداری دندان درخواست می‌کند، تا یک ارزیابی کلی از وصعیت دهان و دندان شما داشته باشد؛ به ویژه اگر پیش از این هیچگونه تصویربرداری از دندان‌هایتان انجام نداده باشید.

کودکان ممکن است بیشتر از بزرگسالان نیاز به انجام رادیوگرافی دندان داشته باشند؛ برای این که دندانپزشک بتواند یک ارزیابی صحیح از روند رشد دندان‌ها داشته باشد. درصورتی که لازم باشد دندان شیری کشیده شود تا دندان دائمی پشت دندان شیری درنیاید، اهمیت این مسئله دوچندان می‌شود.

رادیوگرافی دندان چه خطراتی دارد؟

با وجود این که در رادیوگرافی دندان از اشعه ایکس استفاده می‌شود، با این حال آنقدر مقدار آن ناچیز است که برای اطفال و بزرگسالان بی‌ضرر تلقی می‌شود. همچنین برای جلوگیری از قرار گرفتن اندام‌های حیاتی در شکم، لگن و سینه در معرض تشعشعات غیر ضروری ممکن است از یک محافظ سربی استفاده شود. یک کولار تیروئید هم ممکن است درصورت داشتن مشکلات تیروئیدی استفاده شود.

با این حال زنان باردار یا زنانی که احتمال می‌دهند باردار هستند، لازم است از انجام عکس برداری دندان خودداری کنند؛ زیرا اشعه ایکس برای جنین ضرر دارد.

چطور برای انجام رادیوگرافی دندان آماده شویم؟

انجام رادیوگرافی دندان نیاز به هیچ آمادگی خاصی ندارد. تنها کاری که لازم است انجام دهید مسواک زدن پیش از ملاقات دندانپزشک است. با این کار محیطی بهداشتی‌تر برای افرادی که با دندان‌هایتان سروکار دارند، فراهم می‌کنید.

در رادیولوژی دندانپزشکی ابتدا روی یک صندلی می‌نشینید و جلیقه‌ی سربی سینه و پاهایتان را محافظت می‌کند. سپس دستگاه جلوی سرتان قرار می‌گیرد تا تصاویر دهان و دندان را ثبت کند.

آماده شدن برای رادیوگرافی دندان

پس از انجام رادیوگرافی دندان چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

به محض آماده شدن تصاویر اشعه ایکس، پزشک آن‌ها را برای یافتن هرگونه مشکل غیرطبیعی ارزیابی می‌کند. در ادامه اگر متوجه مشکلی از قبیل پوسیدگی یا دندان نهفته شود، درمان را برای شما آغاز می‌کند.

نکته پایانی

مشابه مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، انجام منظم رادیوگرافی دندان (Dental Radiography) هم بخشی جدایی‌ناپذیر از سلامتی دهان و دندان شماست. براساس سن، وضعیت سلامتی و سابقه قبلی بیماری‌ها، رادیوگرافی دندان ممکن است هر سال یا دو سال یک بار درخواست شود. اگر هر گونه درد یا مشکل غیرطبیعی مرتبط با دهان و دندانتان داشتید، لازم است هر چه سریع‌تر با دندانپزشک خود در این رابطه مشورت کنید.