معاینه جامع

معاینه جامع

دهان و دندان هم مثل سایر بخش‌های بدن نیاز به ارزیابی و چکاپ دوره‌ای دارند. اغلب توصیه می‌شود که هر 6 ماه یک بار برای انجام چکاپ و معاینه جامع به دندانپزشکی مراجعه کنید. با این حال فواصل بین معاینات را دندانپزشک شما براساس شرایط و وضعیت دندان‌هایتان مشخص می‌کند.

در متن پیش رو از کلینیک دندانپزشکی آریل قصد داریم شما را با  چکاپ و معاینه جامع دندانپزشکی آشنا کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  • چرا انجام معاینه جامع دندانپزشکی اهمیت دارد؟
  • معاینه جامع دندانپزشکی چیست؟
  • در جلسه چکاپ دندانپزشکی آریل چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟

چرا انجام معاینه جامع دندانپزشکی اهمیت دارد؟

انجام معاینه روتین و جامع دندانپزشکی به دندانپزشک کمک می‌کند تا مشکلات مربوط به دهان و دندان را به موقع شناسایی و آن‌ها را برطرف کند؛ این مسئله برای حفظ سلامتی دهان و دندان شما ضروری است. درصورتی که مشکلی داشته باشید و آن را درمان نکنید، حل آن در آینده دشوارتر خواهد بود؛ بنابراین بهترین کار شناسایی زودرس مشکلات و بهتر از آن پیشگیری از بروز آن‌هاست.

معاینه جامع دندانپزشکی

معاینه جامع دندانپزشکی چیست؟

در معاینه جامع دندانپزشکی، علاوه بر معاینه کامل دندان و لثه‌ها، وضعیت کل دهان، سر و گردن هم مورد بررسی قرار می‌گیرد. این معاینه اغلب در مواردی توصیه می‌شود که برای نخستین بار به دندانپزشکی مراجعه می‌کنید؛ با این حال بهتر است به صورت دوره‌ای توسط دندانپزشکی که به صورت روتین چند سال است که به او مراجعه می‌کنید هم انجام شود.

معاینه جامع دندانپزشکی آریل به صورت روتین شامل ارزیابی‌های زیر است:

سر و گردن

دندانپزشک سعی می‌کند تا هرگونه یافته غیرطبیعی در محل سر و گردن از قبیل التهاب یا درد حین لمس در غدد بزاقی و لنفاوی را پیدا کند.؛ علاوه بر این دندانپزشک مفصل گیجگاهی- فکی را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که به درستی کار می‌کند.

بافت نرم

بافت نرم دهان شامل زبان، لب‌ها، لپ‌ها، سقف و کف دهان است. این مناطق از نظر هرگونه بریدگی، تورم، ضایعه یا توده غیرطبیعی بررسی می‌شوند. پشت گلو و لوزه‌هایتان هم معاینه خواهد شد.

بافت لثه

لثه‌ها و سایر بافت‌های حمایتی دندان‌ها در معاینه جامع دندانپزشکی ارزیابی می‌شوند. در بیماری لثه، لثه‌ها قرمز و متورم شده و به راحتی دچار خونریزی می‌شوند. درصورتی که بیماری لثه داشتید، دندانپزشک ممکن است شما را به یک متخصص لثه ارجاع دهد.

به هم رسیدن دندان‌ها

دندانپزشک بررسی می‌کند که فک بالا و پایین شما چگونه به یکدیگر می‌رسند. این مسئله در تشخیص بسیاری از مشکلات فک و دندان دارای اهمیت است.

معاینه بالینی دندان‌ها

دندانپزشک دندان‌های شما را برای بررسی هر گونه آثار پوسیدگی به دقت معاینه می‌کند. همچنین اگر پرشدگی، روکش، دندان مصنوعی و از این قبیل موارد ترمیمی داشتید، توسط دندانپزشک مورد بررسی قرار می‌گیرند.

رادیوگرافی

دندانپزشک آریل ممکن است برای شما یک عکس رادیوگرافی از دندان‌هایتان درخواست کند تا شواهد پوسیدگی و یا بیماری لثه را دقیق‌تر مورد بررسی قرار دهد.

در جلسه چکاپ دندانپزشکی آریل چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟

یک جلسه چکاپ دندانپزشکی به صورت روتین در دندانپزشکی آریل شامل موارد زیر است:

دندانپزشک آریل دهان و دندان شما را معاینه می‌کند. کارشناس بهداشت هر گونه تغییرات مرتبط با سلامت عمومی و داروهای مصرفی را ثبت کرده، دندان‌هایتان را تمیز کرده، به شما درباره مراقبت از دندان و لثه‌ها آموزش داده و به سوالات احتمالی شما پاسخ می‌دهد.

دندانپزشک آریل در ادامه معاینه جامعی درباره وضعیت دهان و دندان شما انجام داده و به دنبال نشانه‌های بیماری‌های مختلف می‌گردد. درصورتی که دندانپزشک متوجه هر گونه بیماری یا یافته غیرطبیعی شود، توصیه‌های درمانی را در این زمینه در اختیار شما قرار خواهد داد.

تمیز کردن

با این که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در منزل به از بین بردن پلاک‌های دندانی کمک می‌کنند، اما تنها تمیز کردن حرفه‌ای با استفاده از ابزارهای مخصوص توسط دندانپزشک می‌تواند به تمیز کردن کامل دندان‌ها از پلاک منجر شود. پس از تمیز کردن، دندان‌ها پولیش می‌شوند تا به طور کامل از هر گونه پلاک یا لکه پاک شوند.

معاینه دندان

پیشگیری

در ادامه و براساس نتایج معاینه دندانپزشک آریل ممکن است توصیه‌هایی تخصصی برای مراقبت از دندان‌ها و پیشگیری از بیماری‌های مرتبط در اختیار شما قرار دهد. لازم است این توصیه‌ها را به دقت دنبال کنید.

رادیوگرافی

انجام رادیوگرافی الزامی نیست. دندانپزشک آریل براساس معاینه دهان و دندان، وضعیت عمومی سلامتی و شانس ایجاد پوسیدگی دندان تصمیم می‌گیرد که آیا رادیوگرافی برایتان درخواست کند یا خیر.

توصیه‌های درمانی

درصورتی که دندانپزشک آریل هرگونه مشکلی مرتبط با دهان و دندانتان پیدا کند، توصیه‌های درمانی را در ادامه در اختیارتان قرار خواهد داد. او ممکن است شما را به فرد دیگری ارجاع دهد، تست‌های تکمیلی برایتان درخواست کند و یا توصیه به انجام برخی کارهای ترمیمی کند. ( پر کردن دندان، روکش و ..)

نکته پایانی

همیشه گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است. انجام معاینه جامع دندانپزشکی به شما در غربالگری زودرس بیماری‌ها و مشکلات دهان و دندان و نیز مراقبت بهتر از دهان و دندان برای پیشگیری از بروز مشکلات در آینده کمک می‌کند. درصورتی که در فواصل بین ویزیت‌های چکاپ دندانپزشکی، هرگونه مشکلی مرتبط با دهان و دندانتان داشتید، لازم است به دندانپزشک مراجعه کنید.

با بهره‌گیری از ابزارهای دیجیتال در دندانپزشکی آریل، تشخیص به صورت دقیق‌تر صورت می‌گیرد و در نهایت منجر به برنامه‌ی درمانی مناسب و کیفیت درمان بالا برای شما می‌گردد.