پروتز

پروتز ثابت و متحرک

خوشبختانه امروزه با وجود پروتز‌های دندانی، دندان آسیب‌دیده یا از دست رفته می‌تواند به طور کامل بازیابی شده و عملکردش را به دست بیاورد. برای حل همه انواع مشکلات دندانی، انواع بسیار متنوعی از پروتزها طراحی شده است که از هر کدام در شرایط مختلف و برحسب نیاز افراد استفاده می‌شود.

در متن پیش رو از کلینیک دندانپزشکی آریل قصد داریم شما را با پروتز دندانی، انواع و کاربردهای آن‌ها آشنا کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  • پروتز دندانی چیست؟
  • پروتزهای دندان ثابت
  • پروتزهای دندان متحرک
  • کدام نوع پروتز برای من بهتر است؟
  • چه زمانی لازم است به دندانپزشک مراجعه کنم؟
  • دندانپزشکی دیجیتال آریل چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

پروتز دندانی چیست؟

در اصطلاح دندانپزشکی پروتز دندانی به وسیله‌ای گفته می‌شود که با هدف جایگزینی عملکرد یک یا چند دندان معیوب یا از دست‌رفته تعبیه می‌شود. انواع پروتز شامل ایمپلنت، روکش، ونیر، بریج و دندان مصنوعی است.

پروتزها به دو گروه ثابت و متحرک تقسیم می‌شوند. برای انتخاب بهترین نوع پروتز لازم است توصیه‌های دندانپزشک خود را به دقت دنبال کنید.

پروتز دندان

پروتزهای دندان ثابت

پروتزهای ثابت دندانی انواعی از پروتز هستند که بطور دائمی در محوطه دهان قرار می‌گیرند. برحسب شرایط این پروتزها یا به سایر دندان‌های طبیعی می‌چسبند و یا به طور مستقیم به استخوان فک متصل می‌شوند.

یکی از فواید پروتز دندان ثابت این است که شما بعد از مدتی فراموش خواهید کرد که پروتز در دهان خود دارید. از آن‌جهت که این Dental prosthesis می‌تواند تماماً عملکرد دندان طبیعی شما را تقلید کند.

مثل دندان‌های طبیعی، پروتزهای ثابت هم نیاز به مراقبت روزانه دارند. برای جلوگیری از آسیب پروتز، رعایت بهداشت دهان و دندان یک نکته کلیدی است.

پروتزهای دندان متحرک

پروتزهای متحرک جایگزینی برای دندان‌های طبیعی هستند که می‌توانند برحسب نیاز از دهان خارج شده و مجدداً جاگذاری شوند. این پروتزها گرچه هزینه کمتری دارند، اما ممکن است استفاده از آن‌ها کمی دشوار و در نگاه اول آزاردهنده باشد.

با این حال دلیل اصلی که توصیه به پروتزهای دندانی متحرک می‌شود، نبود قوام یا ضخامت مورد نیاز در استخوان فک است. درصورتی که بافت استخوانی کافی نبوده و یا یک مشکل زمینه‌ای وجود داشته باشد که مانع از فیکس کردن پروتزدندان ثابت شود، یک روش جایگزین مثل پروتزهای متحرک بهترین انتخاب است.

کدام نوع پروتز برای من بهتر است؟

انتخاب این که کدام نوع پروتز (Dental prosthesis) برای شما مناسب‌تر است به نیاز و شرایط شما بستگی دارد. با این حال دندانپزشک آریل پس از معاینه کامل دهان و دندان، شما را در انتخاب بهترین نوع پروتز راهنمایی خواهد کرد. در طول معاینه لازم است تعداد دندان‌هایی که باید جایگزین شوند، و نیز وضعیت اولیه استخوان فک و نیز مخاط دهانی درنظر گرفته شوند.

انتخاب پروتز مناسب

چه زمانی لازم است به دندانپزشک مراجعه کنم؟

اگر به هر دلیلی دندانی را از دست دادید، لازم است که به دندانپزشک مراجعه کنید. یک دندان از دست‌رفته می‌تواند به از دست رفتن بافت استخوانی اطراف منجر شده و خطر بیماری‌های لثه را افزایش دهد.سلامت دهان شما را به تاخیر بیندازد. هر چه دیرتر به دندانپزشک مراجعه کنید، حل مشکل دشوارتر و هزینه‌برتر خواهد بود.

در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر لازم است با دندانپزشک مشورت کنید:

  • یک دندان فرسوده یا ترک‌خورده
  • خونریزی یا درد لثه
  • حساسیت یا درد لثه
  • هرچیزی که در مورد رنگ یا ظاهر دندان شما را اذیت می‌کند

دندانپزشکی دیجیتال آریل چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

در بخش دندانپزشکی سنتی اغلب برای ساخت پروتزها با استفاده از خمیر سیلیکونی از دندان‌های بیمار قالب‌گیری انجام می‌شود؛ و پس از آن قالب به واسطه گچ‌هایی مخصوص ریخته می‌شود. متاسفانه استفاده از روش‌ سنتی دارای درصد کمی خطا است و برای برخی از بیماران روند درمان ناخوشایند و طولانی می‌باشد. اما دندانپزشکان کلینیک آریل با بکارگیری ابزارهای دیجیتال و اسکن سه‌بعدی و روکش دیجیتال تا حد بسیار زیادی روند دستی درمان را حذف کرده‌؛ و سختی درمان را کاهش داده‌اند تا در نهایت کیفیت درمان برای شما بهبود یابد.

نکته پایانی

انتخاب یک پروتز دندانی مناسب، تصمیمی است که می‌تواند زندگی شما را به کل تغییر دهد.

انتخاب پروتز دیجیتال در دندانپزشکی آریل، نتیجه‌ای با کیفیت بالا برایتان به‌همراه خواهد داشت.

یک پروتز دندانی (Dental Prosthesis) می‌تواند لبخند شما را زیباتر کند، اعتماد به نفستان را بیشتر کند و احساس شما را درباره ظاهرتان بهتر نماید؛ و در نهایت سلامت دهان و دندانتان را تقویت کند و از مشکلات مختلفی از قبیل بیماری‌های لثه جلوگیری کند.

برای انجام پروتز دندانی دیجیتال و یا کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کلینیک دندانپزشکی آریل تماس حاصل کنید.

اسکرول به بالا