ونیر کامپوزیت دندان چیست

ونیر کامپوزیت دندان چیست؟

اگر می‌خواهید همیشه لبخند زیبایی داشته باشید، ونیرهای دندانی می‌توانند به شما کمک کنند. دو نوع اصلی ونیر وجود دارد؛ ونیر کامپوزیت دندان و پرسلن. این دو هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و لازم است برای انتخاب بهتر، به خوبی آن‌ها را بشناسید. در متن پیش رو درمورد ونیر کامپوزیت دندان چیست و مزایا و معایب آن صحبت می‌کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • ونیز کامپوزیت چیست؟
 • چه کسانی می‌توانند ونیر کامپوزیت دریافت کنند؟
 • مقایسه ونیرکامپوزیت با ونیر پرسلن
 • فرایند جایگزینی ونیر کامپوزیت چگونه انجام می‌شود؟
 • هزینه ونیر کامپوزیت
 • دوام ونیر کامپوزیت چقدر است؟
 • آیا ونیر کامپوزیت را می‌توان برداشت؟

ونیر کامپوزیت چیست؟

در تعریف ونیر کامپوزیت دندان چیست می‌توان گفت؛ ونیرها روکش‌های نازکی هستند که در قسمت جلویی دندان‌های شما قرار می‌گیرند تا ظاهر بهتری به آن‌ها ببخشند؛ تنها یکی از چندین روشی هستند که به تغییر ظاهر دندان‌های شما کمک می‌کنند. 

ونیرها دو نوع اصلی دارند؛ کامپوزیت و پرسلن. ونیر کامپوزیت اغلب از یک رزین همرنگ دندان ساخته می‌شود؛ همان ماده‌ای که برای باندینگ دندان هم استفاده می‌شود. 

ونیرهای دندانی

چه کسانی می‌توانند ونیر کامپوزیت دریافت کنند؟

ونیرهای دندانی می‌توانند نقایص دندان‌های شما را پوشانده و ظاهری به مراتب بهتر به آن‌ها داده و لبخند شما را زیباتر کنند. دندان‌های کج، بدشکل، تغییر رنگ‌یافته از جمله نقایصی هستند که ونیرهای دندانی می‌توانند به ترمیم آن‌ها کمک کنند. 

ونیرها بخشی از دندان شما را می‌پوشانند؛ از این رو با کرون که ضخیم‌تر بوده و تمام دندان را می‌پوشانند، کامل تفاوت دارند. علاوه بر این جایگزینی کرون به تراش بیشتری از دندان نیاز دارد. 

اگر دندان‌هایتان به طور کلی ظاهر خوبی دارند و تنها می‌خواهید کمی تغییر در شکل یا رنگ آن‌ها بدهید، ونیر احتمالاً انتخاب بهتری برای شما است. کرون اغلب درمواردی که دندان آسیب دیده است، برای مثال دندان شکسته، استفاده می‌شود. 

کامپوزیت دندان چیست و چه مزایایی دارد؟

مقایسه ونیر کامپوزیت با ونیر پرسلن

ونیر کامپوزیت و پرسلن هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند؛ شناخت آن‌ها به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را انجام دهید:

فواید ونیر کامپوزیت

 • هزینه کمتری دارد.
 • اگر ونیر مستقیم باشد، فرایند استفاده کوتاه‌تر می‌شود
 • می‌تواند بسیاری از مشکلات زیبایی از قبیل بدشکلی و یا تغییر رنگ را برطرف کند

معایب ونیر کامپوزیت

 • متریال استفاده شده اغلب ضعیف‌تر از پرسلن است
 • نسبت به ونیر پرسلن لازم است دفعات بیشتری ترمیم یا جایگزین شود. 

مزایای ونیر پرسلن

 • به دلیل متریال قوی‌تر، دوام بیشتری دارد
 • سفارشی ساخته می‌شود
 • می‌تواند معایب بیشتری را نسبت به ونیر کامپوزیت بپوشاند

معایب ونیر پرسلن

 • گران‌ترین نوع ونیر است
 • پروسه بکارگیری به بیش از یک جلسه نیاز دارد
 • ممکن است بیفتند و نیاز به جایگزینی مجدد داشته باشند

فرایند جایگزینی ونیر کامپوزیت چگونه انجام می‌شود؟

در قدم نخست دندانپزشک شما دندان‌هایتان را به منظور جایگزینی ونیرکامپوزیت تمیز و آماده می‌کند. در ادامه دندانپزشک ممکن است مجبور شود لایه نازکی از مینای دندان شما را برای اتصال بهتر ونیر بردارد. با این حال این مسئله همیشه ضرورت ندارد؛ به ویژه اگر دندان‌هایتان نیاز به تغییری جزئی در شکل یا رنگ داشته باشند.

بعد از این ادامه فرایند بسته به این که ونیر دندانی مستقیم یا غیرمستقیم است، کمی متفاوت خواهد بود. قبل از استفاده از ونیر مستقیم دندانپزشک مینای دندانتان را کمی می‌خراشد؛ سپس از نوعی چسب برای اتصال ونیر کامپوزیت استفاده می‌شود. در نهایت لایه‌های بسیار نازکی از مواد کامپوزیت به سطح دندان شما اضافه می‌شود. دندانپزشک لایه‌های رزین را به سرعت با ابزار مخصوص سفت می‌کند. 

تفاوت کامپوزیت با لمینت چیست و کدام یک بهتر است؟

شما و دندانپزشکتان می‌توانید رنگ موردنظر ونیر را انتخاب کنید تا ظاهری طبیعی به دندان‌هایتان ببخشید؛ دندانپزشک ممکن است رنگ‌های رزین کامپوزیت را با یکدیگر مخلوط کند تا ظاهر دندانتان درنهایت طبیعی‌تر بنظر برسد. 

در ونیر غیرمستقیم، دندانپزشک پس از تمیز کردن دندان‌هایتان، یک مدل از دندان‌هایتان تهیه می‌کند. این شیوه ونیر در خارج از دهان شما ساخته شده و درنهایت با چسب خاصی بر روی دندان‌های شما فیکس می‌شود. 

در پایان دندانپزشک دندان‌های شما را تمیز می‌کند؛ فرایند جایگزینی ونیر در اغلب موارد بدون نیاز به بی‌حسی انجام می‌شود؛ با این حال درصورت دریافت بی‌حسی می‌توانید مجدد به محل کار یا سایر فعالیت‌های روزمره‌تان بازگردید.

مقایسه ونیر کامپوزیت با ونیر پرسلن

هزینه ونیر کامپوزیت

هزینه یکی از مواردی است که در صورت انتخاب ونیر کامپوزیت لازم است درنظر بگیرید؛ ونیرها برای مدت طولانی کاربردشان را حفظ خواهند کرد؛ علاوه بر این کیفیت بالایی داشته و به محض پایان کار نتیجه را خواهید دید. همه این موارد سبب می‌شوند که ونیرها تبدیل به فرایندی هزینه‌بر شوند. 

با این که ونیر کامپوزیت نسبت به ونیر پرسلن هزینه کمتری دارد، با این حال همچنان فرایندی هزینه‌بر است. هزینه ونیر کامپوزیت به عوامل مختلفی از جمله محل زندگی و تعداد ونیری که نیاز دارید بستگی دارد. علاوه بر این لازم است بدانید که ونیر جز کارهای زیبایی دندانپزشکی محسوب شده و به همین دلیل اغلب هزینه آن توسط بیمه‌ها پوشش داده نمی‌شود. 

دوام ونیر کامپوزیت چقدر است؟

ونیرهای کامپوزیت امروزه نسبت به گذشته دوام بیشتری دارند. دوام آن‌ها به طور متوسط حدود 5 تا 7 سال است.

آیا ونیر کامپوزیت را می‌توان برداشت؟

ونیرهای کامپوزیت به راحتی می‌توانند با کمک متریال کامپوزیت جدید جایگزین، ترمیم و یا برداشته شوند. 

نکته پایانی در مورد ونیر کامپوزیت دندان چیست؟

اگر می‌خواهید لبخند زیباتری داشته باشید، ونیرهای کامپوزیت می‌توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند. ونیرها همچنین یک روش نیمه‌دائمی برای برطرف کردن نقایص دندانی شما هستند. 

با این حال از آن جایی که ونیرها، از جمله ونیر کامپوزیت هزینه‌بر هستند، خوب است پیش از انجام آن، گزینه‌های مختلف دردسترس را بررسی کرده و پس از مشورت با دندانپزشکتان انتخابتان را نهایی کنید. 

بررسی و مقایسه بریج با ایمپلنت و هر چه آنچه که لازم است بدانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *