کامپوزیت دندان چیست

کامپوزیت دندان چیست و چه مزایایی دارد؟

امروزه با روش کامپوزیت دندان دیگر داشتن لبخند زیبا و دندان‌های سالم یک خواسته دست‌نیافتنی نیست. پیشرفت علم دندانپزشکی در زمینه زیباسازی و ترمیم دندان‌ها به اندازه‌ای است که هر کسی می‌تواند لبخندی جذاب برای چهره خود داشته باشد. اگر زیبایی دندان‌ها برایتان مهم است، خواندن این مقاله را از دست ندهید. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با جواب کامپوزیت دندان چیست آشنا کنیم. ما را در ادامه همراهی کنید.

کامپوزیت دندان چیست؟

در تعریف کامپوزیت دندان چیست باید بگوییم، در صورتی که دندان‌های شما دچار شکستگی، لب‌پر شدگی، ترک، بد رنگی، به‌هم‌ریختگی خفیف و… شده‌اند، می‌توانید برای برطرف کردن مشکل خود از کامپوزیت دندان استفاده کنید. کامپوزیت به‌صورت یک خمیر مخصوص است که بر روی دندان قرار می‌گیرد.

دندانپزشک متناسب با ابعاد دندان شما، قالب مناسب را می‌گیرد. این قالب با تابش نور مشخص و طول موج مخصوص، حالتی سفت به خود می‌گیرد.

بعد از این مرحله، دندانپزشک کامپوزیت را بر روی دندان شما قرار می‌دهد. سپس، به کمک پولیش، سطح کامپوزیت دندان را صاف می‌کند. این کار باعث می‌شود تا نتیجه نهایی کار شباهت بسیار زیادی به دندان‌های طبیعی شما داشته باشد. در نتیجه، بعد از این کار زیبایی به دندان‌های شما باز خواهد گشت.

انواع کامپوزیت و کاربرد آن‌ها

در ادامه مقاله کامپوزیت دندان چیست باید بگوییم شما می‌توانید به کمک انواع مختلف کامپوزیت زیبایی را برای چهره خود به ارمغان بیاورید. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کامپوزیت قدامی

این نوع کامپوزیت که به کامپوزیت‌های زیبایی نیز شهرت دارند، برای ترمیم و زیباسازی دندان‌ها به کار می‌روند. در صورتی که زیبایی کار برای شما اهمیت دارد، استفاده از این روش را به شما پیشنهاد می‌دهیم. از جمله ویژگی‌های مثبت این روش، عدم نیاز به تراشیدن دندان‌ها است. همچنین، ماندگاری این روش نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است.

ونیر کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت خلفی

میزان فشار هنگام جویدن در دندان‌های خلفی بسیار زیاد است. درنتیجه، برای ترمیم دندان‌های این ناحیه استفاده از این نوع کامپوزیت بسیار توصیه می‌شود. بعد از پایان کار ترمیم، دندان‌های شما نسبت به قبل محکم‌تر خواهد شد.

کامپوزیت مایع

این نوع کامپوزیت دندان به‌عنوان یکی از منعطف‌ترین روش‌ها شناخته می‌شود. در صورتی که دندان‌های شما دچار شکاف یا پوسیدگی است، کامپوزیت مایع برای شما مناسب خواهد بود.

کامپوزیت یونیورسال

برای ترمیم دندان‌های قدامی و خلفی، این نوع کامپوزیت بسیار مناسب است. یکی از ویژگی‌های خوب کامپوزیت یونیورسال، تنوع رنگی بسیار زیاد آن است.

کامپوزیت سلف کیور

در این نوع کامپوزیت برای انجام پلیمریزاسیون نیازی به استفاده از نور نیست. کاربرد اصلی این نوع کامپوزیت برای ایجاد پل در ریشه دندان مصنوعی است. همچنین، برخی از دندانپزشکان از آن برای پر کردن حفره‌های موجود در دندان‌های خلفی استفاده می‌کنند؛ چرا که کیفیت کامپوزیت سلف کیور نسبت به سایر کامپوزیت‌ها بهتر است.

کامپوزیت بالک فیل

در صورتی که نیاز است تا یک لایه نازک بر روی کامپوزیت‌های قبلی قرار گیرد، استفاده از کامپوزیت بالک فیل گزینه‌ پیشنهادی مناسبی است. انجام این نوع کامپوزیت دندان زمان و هزینه کمتری برای شما به دنبال خواهد داشت.

کامپوزیت ارتودنسی

در فرایند ارتودنسی دندان مانند چسباندن براکت‌ها، از کامپوزیت‌های ارتودنسی استفاده می‌شود.

بهترین کلینیک برای کامپوزیت

مزایای کامپوزیت برای دندان‌ها

از جمله مزایا و فواید کامپوزیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم نیاز به تراشیدن دندان

یکی از ویژگی‌های خوب این روش عدم نیاز به تراشیدن دندان و تغییر ساختار دندان‌ها است. تنها در شرایط بد رنگی دندان‌ها، کجی زیاد، بزرگ بودن سایز دندان‌ها، جلو زدگی دندان‌ها و… باید مقداری از دندان شما تراش بخورد. این ویژگی کمک می‌کند تا کامپوزیت حالتی مناسبی داشته باشد و پوشش خوبی بر روی دندان شما داشته باشد.

کوتاه بودن طول دوره درمان

اگر وقت کمی برای انجام کارهای زیبایی دندان دارید، روش کامپوزیت بهترین گزینه برای شما خواهد بود؛ چرا که شما می‌توانید تنها با یک بار مراجعه به دندانپزشک، ایرادات ظاهری دندان‌های خود را برطرف کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا بهترین نتیجه را در کوتاه‌ترین زمان تجربه کنید.

امکان ترمیم شدن

کامپوزیت دندان به دلیل ویژگی ترمیمی خود می‌تواند مشکلاتی مانند شکستگی، لب‌پر شدگی و… را به‌خوبی برطرف کند. برای این منظور دندانپزشک با بررسی دندان‌های شما، ماده خمیری شکل کامپوزیتی را بر روی نواحی آسیب‌دیده قرار می‌دهد و با پولیش کردن آن زیبایی را برای دندان‌های شما به ارمغان می‌آورد.

ظاهر طبیعی برای دندان‌ها

مواد کامپوزیت از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. علاوه بر این، وجود بهترین کلینیک برای کامپوزیت در کنار دندانپزشکان ماهر باعث شده است تا افراد تمایل بسیار زیادی به اصلاح طرح لبخند خود نشان دهند. تمامی این موارد در کنار هم باعث شده است تا بعد از انجام کامپوزیت دندان‌های شما جلوه‌ای طبیعی به خود بگیرند.

استحکام و مقاومت خوب

بعد از انجام کامپوزیت هیچ نگرانی‌ای بابت شکستن آن نخواهید داشت؛ چرا که این روش درمانی مقاومت خوبی در برابر فشارها دارد. اگرچه این روش به صورت دائمی نیست؛ اما در صورتی که به‌خوبی از آن مراقبت کنید، طول عمر کامپوزیت دندان بالا خواهد رفت.

کاربردهای کامپوزیت

کامپوزیت دندان علاوه بر جنبه زیبایی، کاربردهای دیگری نیز دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اصلاح طرح لبخند

بیشتر افراد کامپوزیت را برای اصلاح طرح لبخند خود انجام می‌دهند. این روش ترمیمی برای رفع نواقص ظاهری دندان مانند ترک‌خوردگی، لب‌پر شدگی، بد رنگی، فاصله، کوتاهی و… گزینه‌ پیشنهادی مناسبی است.

متصل کردن بریج دندان

به کمک بریج دندان می‌توانید جای دندان‌های ازدست‌رفته خود را پر کنید. این روش پروتز دندانی در مقایسه با ایمپلنت‌های دندانی هزینه بسیار کمتری دارد. برای متصل کردن بریج به دندان معمولا از چسب مخصوص یا همان کامپوزیت استفاده می‌شود.

اینله دندان

برخی از دندانپزشکان برای پر کردن پوسیدگی دندان‌ها از مواد ترمیمی مانند کامپوزیت استفاده می‌کنند. ترمیم اینله برای زمانی است که پوسیدگی فقط در سطح جونده دندان‌ها باشد و قسمت لبه‌های آن سالم مانده باشد. در چنین شرایطی برای ترمیم از کامپوزیت دندان استفاده می‌شود.

آنله دندان

در صورتی که پوسیدگی علاوه بر سطح دندان، لبه‌های آن را درگیر کرده باشد،  برای ترمیم از روش آنله استفاده می‌شود. برای درمان ابتدا دندانپزشک پوسیدگی‌ها را به‌طور کامل می‌تراشد. سپس، با قالب‌گیری، دندان پوسیده را نجات می‌دهد. برای ترمیم به این روش از مواد کامپوزیت استفاده می‌شود.

پر کردن دندان

در صورتی که دندان شما دچار پوسیدگی شده باشد، دندانپزشک بعد از تراشیدن پوسیدگی‌ها حفره ایجادشده را با مواد مخصوص مانند طلا، سرامیک، آمالگام، کامپوزیت و… پر می‌کند. در صورتی که می‌خواهید مواد استفاده شده همرنگ دندان‌های شما باشد، کامپوزیت بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

ارتودنسی

در مراحل انجام ارتودنسی نیاز است تا براکت‌ها به دندان بچسبد. برای این منظور، دندانپزشک از ماده کامپوزیت استفاده می‌کند. از آنجایی که این ماده محکم است و چسبندگی بسیار خوبی دارد، در نتیجه باعث می‌شود تا براکت در جای خود قرار بگیرد.

مقایسه ارتودنسی نامرئی با فلزی و بررسی مزایا و معایب هر کدام

معایب کامپوزیت دندان

اگرچه کامپوزیت دندان مزایای بسیار زیادی دارد؛ اما این روش درمانی بدون عوارض نیست. از جمله معایب این روش ترمیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

حساسیت و درد دندان

بعد از نصب کامپوزیت، ممکن است کمی احساس درد در دندان‌های جلوی خود داشته باشید. همچنین، حساسیت دندان‌ها نسبت به سرما و گرما بیشتر خواهد شد. اما بعد از مدتی، این علائم از بین خواهند رفت. در صورتی که حساسیت و درد دندان شما ادامه‌دار بود، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

ماندگاری پایین‌تر

این روش ترمیم نسبت به سایر روش‌ها ماندگاری کمتری دارد. معمولا طول عمر کامپوزیت بین 2 تا 5 سال است. عدم مراقبت کافی از دندان‌ها باعث می‌شود تا دندان‌های شما نیاز به تعویض داشته باشند. اما اگر می‌خواهید ماندگاری زیبایی دندان‌های شما بیشتر شود، باید نسبت به مراقبت از آن‌ها جدی‌تر باشید.

تغییر رنگ

رنگ‌پذیری این روش درمانی بسیار زیاد است. البته کیفیت مواد به کار رفته، رعایت بهداشت دهان و دندان، عدم مصرف غذاهای رنگی و… می‌تواند از میزان رنگ‌پذیری این روش بکاهد. مصرف سیگار و دخانیات نیز می‌تواند رنگ کامپوزیت دندان را تحت تاثیر قرار دهد. در چنین شرایطی، مجبور هستید تا هر سال برای پولیش دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

عدم داشتن ظاهر طبیعی

در صورت استفاده از مواد بی‌کیفیت و نامرغوب، نتیجه نهایی کار مصنوعی به نظر می‌رسد. هر چقدر مواد به کار رفته از کیفیت بالایی برخوردار باشند، نتیجه کار رضایت‌بخش خواهد بود و زیبایی دندان‌های شما دوچندان می‌شود؛ بنابراین، بهتر است این روش را در بهترین کلینیک برای کامپوزیت انجام دهید تا مشکلات این‌چنینی برای شما اتفاق نیفتد.

برجسته شدن دندان‌ها

از آنجایی که در اکثر کامپوزیت‌ها، دندان‌ها تراشیده نمی‌شوند؛ در نتیجه، ممکن است دندان‌های شما برجسته به نظر برسند.

التهاب لثه

در صورت عدم رعایت بهداشت دندان‌ها، تجمع پلاک‌های دندانی افزایش پیدا می‌کند.

طول عمر کامپوزیت

رعایت بهداشت دهان و دندان با دوام کامپوزیت رابطه مستقیمی دارد. هرچقدر مراقبت‌های فردی بیشتر باشد، طول عمر و ماندگاری این روش بیشتر خواهد بود. به‌عنوان مثال، اگر عادت به خوردن غذاهای سفت مانند ته‌دیگ یا یخ دارید، این ویژگی می‌تواند تاثیر منفی بر روی طول عمر کامپوزیت بگذارد. بنابراین، بعد از گذشت مدت زمانی متوجه خواهید شد که کامپوزیت دندان دچار تغییر رنگ شده است.

در چنین شرایطی، باید نسبت به تعویض کامپوزیت اقدام کنید. به‌صورت کلی، دوام این روش بین 5 تا 8 سال است.

مراحل انجام کامپوزیت

در ادامه مقاله کامپوزیت دندان چیست به معرفی مراحل آن میبه‌صورت کلی، مراحل انجام کامپوزیت شامل موارد زیر است:

  • قبل از انجام هر نوع کار زیبایی مربوط به دندان‌ها ابتدا باید مشکلات دهان و دندان را برطرف کنید. به‌عنوان مثال، در صورتی که دندان‌های شما دچار جرم، پلاک، پوسیدگی و… است باید آن را برطرف کنید. سالم بودن دندان‌ها، اولویت اول در درمان زیبایی است.
  • برخی از دندانپزشکان یک فرم طرح لبخند موقتی را بر روی دندان‌های فرد قرار می‌دهند. در صورت رضایت بیمار، مراحل بعدی درمان را برای او ادامه می‌دهند.
  • در قدم بعدی، رنگ کامپوزیت با توجه به رنگ دندان بیمار برای او مشخص می‌شود.اگر می‌خواهید رنگ کامپوزیت روشن‌تر از قبل باشد، بهتر است از روش بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان‌ها استفاده کنید.
  • بعد از ساخت کامپوزیت نوبت به شستن، اسید زدن و ایزوله کردن دندان‌ها می‌رسد. در این مرحله، بعد از خشک شدن دندان‌ها، دندانپزشک برای لبخند زیبا، کامپوزیت دندان‌ را فرم می‌دهد.
  • مرحله آخر مربوط به پولیش دندان‌ها است.

تفاوت کامپوزیت با لمینت چیست و کدام یک بهتر است؟

هزینه کامپوزیت دندان

قیمت نهایی کامپوزیت با توجه به عوامل مختلف مانند نوع برند، حجم مواد به‌کاررفته، تعداد دندان‌های کامپوزیت‌شده و… متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، دستمزد دندانپزشک نیز می‌تواند بر روی قیمت نهایی کار تاثیرگذار باشد.

همچنین، اگر قبل از شروع کامپوزیت، دندان‌های شما دارای نقص باشد، باید نسبت به رفع مشکل اقدام کنید. این موضوع خود می‌تواند هزینه مجزایی را برای شما داشته باشد.

در صورت تمایل به انجام کامپوزیت دندان، پیشنهاد می‌کنیم که کلینیکی را انتخاب کنید که بهترین کار با مناسب‌ترین قیمت را برای شما انجام دهد. همچنین استفاده از تخصص و تجربه یک دندانپزشک مجرب کمک می‌کند تا دوباره‌کاری برای شما به وجود نیاید.

مراقبت‌های لازم بعد از کامپوزیت

در ادامه مقاله کامپوزیت دندان چیست باید گفت اگر به دنبال ماندگاری بیشتر کامپوزیت دندان هستید، با رعایت بهداشت فردی و مراقبت‌های لازم می‌توانید طول عمر این روش زیبایی را دوچندان کنید. به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهید که کامپوزیت دندان شما بعد از مدتی دچار تغییر رنگ نشود، بهتر است تا دو روز از خوردن مواد رنگی مانند چای، قهوه، نوشابه و… جدا خودداری کنید.

همچنین، زدن مسواک و کشیدن نخ دندان و استفاده از دهانشویه می‌تواند طول عمر کامپوزیت را بیشتر کند. احتمال شکسته شدن کامپوزیت وجود دارد؛ بنابراین، بعد از انجام این روش باید از فشار آوردن بر روی دندان‌ها خودداری کنید. البته در صورت شکسته شدن کامپوزیت جای هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد؛ چرا که می‌توانید دوباره آن را ترمیم کنید.

کلینیک دندانپزشکی آریل به عنوان بهترین کلینیک برای کامپوزیت با داشتن امکانات پیشرفته و دیجیتال برای انجام کامپوزیت دندان پذیرای شماست.

بهترین کامپوزیت دندان

سخن پایانی درباره کامپوزیت دندان چیست

داشتن لبخندی زیبا به جذابیت چهره کمک بسیار زیادی می‌کند؛ به‌خصوص زیبایی دندان‌های جلو نقش بسیار زیادی در زیبایی چهره دارند. بنابراین، شما می‌توانید با انجام کامپوزیت دندان زیبایی را برای خود به ارمغان بیاورید.

همچنین، با انجام این روش ترمیمی می‌توانید نواقص ظاهری دندان‌های خود را به‌خوبی رفع کنید. کامپوزیت به عنوان یکی از بهترین و موثرترین روش‌های زیبایی، نتیجه‌ای ایده‌آل را برای شما به ارمغان می‌آورد.

اگر شما هم به تازگی کامپوزیت دندان را انجام داده‌اید، می‌توانید زیر همین پست تجربیات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

تفاوت میان پر کردن و ترمیم دندان چیست؟ همراه با معرفی انواع پر کردن دندان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *