دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال چیست و چه کاربردهایی در دندانپزشکی دارد؟

دندانپزشکی دیجیتال یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های دیجیتال در حوزه درمان مشکلات دهان و دندان است. در این روش به جای استفاده از روش‌های دستی و مکانیکی، به کمک کامپیوتر از ابزارها و فناوری‌های جدید استفاده می‌شود. این ویژگی کمک می‌کند تا رویه درمان نسبت به قبل از دقت بالایی برخوردار باشد. اگر برای شما این سوال پیش آمده است که دندانپزشکی دیجیتال چیست، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

در حال حاضر روش‌های درمانی در دندانپزشکی تغییر کرده‌اند. یکی از جدیدترین این روش‌ها استفاده از فناوری‌های دیجیتال در درمان مشکلات دهان و دندان است.

در این روش کامپیوتر و خدمات دیجیتال جایگزین ابزارهای دستی و مکانیکی شده‌اند. همین ویژگی باعث شده است تا این روش از دقت، سرعت و کیفیت بالاتری نسبت به قبل برخوردار باشد.

اگرچه این تکنولوژی در ایران یک نوع درمان نوپا است؛ اما خوشبختانه در این زمینه پیشرفت‌هایی متناسب با سایر کشورها داشته‌ایم. از دندانپزشکی دیجیتال برای انجام امور مختلف از جمله ثبت تصاویر دیجیتال، ریستوریشن‌های دندانی، ایمپلنت، ساخت انواع روکش‌های دندانی، لمینت، گرفتن تصاویر سه‌بعدی از فک و داخل دهان بیمار و… استفاده می‌شود.

به‌کارگیری خدمات کامپیوتری و دیجیتال باعث می‌شود تا در هزینه و زمان درمان‌های دندانپزشکی صرفه‌جویی شود. همچنین، این روش نسبت به سایر روش‌های دندانپزشکی از دقت بسیار بالایی برخوردار است و درصد خطای کمتری دارد.

با این وجود، تمام دندانپزشکان به یادگیری این روش و استفاده از آن در درمان مشکلات بیماران خود تمایل ندارند. همین موضوع باعث شده است تا جراح دندانپزشکی دیجیتال بسیار کم باشد.

معرفی روش‌ های پر کردن جای خالی دندان در دندانپزشکی

 

کاربرد دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

در ادامه دندانپزشکی دیجیتال چیست کاربرد دندانپزشکی دیجیتال را بررسی می‌کنیم. فناوری دیجیتال کمک بسیار زیادی به درمان مشکلات دهان و دندان کرده است. این فناوری درمان سریع‌تر، آسان‌تر و با دقت بیشتری را برای بیماران به ارمغان می‌آورد.

 اگرچه درمان مشکلات مربوط به دندان و فک از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است؛ اما درمان به کمک این فناوری توانسته است بسیاری از مشکلات را به‌راحتی حل کند. همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از درمان‌های دهان و دندان به کمک دندانپزشکی دیجیتال انجام شود.از جمله کاربردهای دیجیتال در دندانپزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فناوری کد کم CAD/CAM

امروزه ورود تکنولوژی به دنیای دندانپزشکی باعث شده است تا این حرفه نسبت به گذشته تغییرات بسیار زیادی داشته باشد. هر دندانپزشک لازم است تا از روش‌های دیجیتالی جدید در دندانپزشکی استفاده کند و روند درمان خود را نسبت به گذشته به‌روز نگه دارد.

این ویژگی باعث می‌شود تا کیفیت درمان آن‌ها بهبود پیدا کند. در نتیجه با استفاده از ابزارها و تجهیزات پیشرفته در لابراتوارهای دندانپزشکی می‌توانند روند مدرن درمانی را پیش بگیرند.

یکی از جدیدترین روش‌های درمانی، سیستم طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر است. اگرچه این روش در قدیم در بخش‌ مهندسی و ساخت استفاده می‌شد؛ اما ورود آن به حوزه دندانپزشکی باعث شد تا دندانپزشکان بتوانند خدمات باکیفیتی را به بیماران عرضه کنند.

استفاده از فناوری CAD/CAM در ترمیم دندان‌ها، نسبت به روش‌های سنتی ساخت پروتز دندان باعث شده است تا درمان بیماران نسبت به گذشته راحت‌تر اتفاق بیفتد.

استفاده از فناوری کد کم در دندانپزشکی دیجیتال دقت ساخت پروتزهای دندانی را بالا می‌برد. همچنین، از این فناوری می‌توان برای ساخت انواع روکش‌های سرامیکی، اباتمنت، پل‌ها و… نیز استفاده کرد.

امروزه بسیاری از لابراتوارهای دندانپزشکی سعی کرده‌اند تا آزمایشگاه‌های خود را به این فناوری مجهز کنند تا بتوانند درمان مشکلات بیماران خود را به بهترین حالت ممکن برآورده کنند. از جمله کاربردهای این فناوری در دندانپزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاشت ایمپلنت فوری
 • تصویربرداری داخل دهانی
 • بررسی وضعیت دندان‌ها مانند ساییدگی، وضعیت مفصل گیجگاهی فکی
 • ساخت ریستوریشن‌های دندانی برای روکش دندان، وینر، بریج و…

از جمله مزایای فناوری کد کم در دندانپزشکی می‌توان به صرفه‌جویی در وقت، طراحی عالی از پروتز دندانی، پیش بینی ترمیم نهایی، بهبود کیفیت ترمیم، ایجاد یک ظاهر طبیعی برای دندان، تجربه راحت‌تر برای بیماران و… اشاره کرد.

دندانپزشکی دیجیتال چیست

ایمپلنت دیجیتال

یکی از روش‌های مناسب برای جایگزینی دندان‌های از دست‌رفته، استفاده از ایمپلنت است. پیشرفت تکنولوژی باعث شده است تا این روش درمانی نسبت به گذشته پیشرفت‌هایی نیز داشته باشد. ایمپلنت دیجیتال یکی از کاربردهای دندانپزشکی دیجیتال است. دندانپزشک با استفاده از ابزارهای جدید و نرم‌افزارهای سه‌بعدی توانسته است ایمپلنت را با دقت بسیار بالایی انجام دهد.

برای این منظور دندانپزشک از یک شبیه‌ساز کامپیوتری استفاده می‌کند تا بتواند وضعیت استخوان و عصب دندان را مورد بررسی قرار دهد. این موضوع کمک می‌کند تا دندانپزشک بتواند جراحی دندان را با حداقل برش انجام دهد. در واقع در کاشت دیجیتال دندانپزشک می‌تواند با کوچک‌ترین برش نسبت به جراحی سنتی، کاشت ایمپلنت را انجام دهد.

از جمله مزایای ایمپلنت دیجیتال نسبت به سایر روش‌های ایمپلنت می‌توان به افزایش کیفیت کاشت، طول عمر بیشتر ایمپلنت، کاهش درد و خونریزی و… اشاره کرد.

در این روش برخلاف ایمپلنت سنتی، میزان برش بر روی لثه بسیار کوچک است. به طوری که بعد از جراحی ایمپلنت، لثه بیمار نیازی به بخیه ندارد. همین موضوع باعث می‌شود تا میزان خونریزی و تورم نسبت به قبل کاهش پیدا کند.

اگر قصد انجام ایمپلنت دیجیتال را دارید، بهتر است این عمل را در کلینیک دندانپزشکی آریل انجام دهید تا بهترین نتیجه را از دندانپزشکی دیجیتال بگیرید. این مراکز به دلیل داشتن ابزارها و امکانات پیشرفته و متخصصان باتجربه می‌توانند این عمل را به بهترین صورت برای شما انجام دهند.

به صورت کلی، انجام ایمپلنت برای تمامی افرادی که فک آن‌ها رشد کامل داشته است، هیچ محدودیتی ندارد. اما در صورتی که یکی از شرایط زیر را دارید، بهتر است برای کاشت دندان از ایمپلنت دیجیتالی استفاده کنید:

 • سیگاری هستید
 • دیابتی هستید
 • عرض استخوانی بسیار کم دارید
 • ارتفاع استخوانی کم دارید
 • نیاز به روکش فوری دارید
 • ترس از جراحی کاشت دندان دارید

ایمپلنت چیست و چه کسانی به ایمپلنت نیاز دارند؟

 

تصویر برداری و رادیوگرافی‌های دیجیتال

یکی از جدیدترین روش‌های تصویربرداری از دندان، تصویربرداری‌های دیجیتال است. این روش تصویربرداری برخلاف روش تصویربرداری ساده، نقص‌های دندانی را به‌خوبی نشان می‌دهد. در نتیجه، دندانپزشک می‌تواند متناسب با نوع تصویر، درمان مناسب را برای شما تشخیص دهد. چرا که اولین گام برای یک درمان موفق، تشخیص دقیق عیب و نقص دندانی است.

استفاده از تصویربرداری دیجیتال در دندانپزشکی کمک می‌کند تا دندانپزشک بتواند با استفاده از تجهیزات به‌روز، تصویربرداری‌های داخل دهانی و خارج دهانی را انجام دهد.

این موضوع کمک می‌کند تا دندانپزشک بتواند نقص‌های دندانی را بهتر تشخیص دهد. رادیوگرافی دندانی از طریق اشعه ایکس داخلی کمک می‌کند تا جزئیات دندان‌ها جهت بررسی پوسیدگی، مشکلات در حال پیشرفت دندان، سلامت دندان و استخوان بهتر مشخص شود.

به کمک اشعه ایکس خارج دهانی می‌توان دندان‌های به هم چسبیده و تحت فشار، جزئیات داخلی دندان‌ها، شرایط رشد فک، شناسایی مشکلات استخوان‌های صورت و… را بهتر شناسایی کرد. از جمله مزایای استفاده از تصویربرداری دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن ضریب خطای پایین در رادیولوژی دیجیتال نسبت به رادیولوژی سنتی
 • کاهش دوز اشعه و حذف دفعات تکرار تصویربرداری
 • ایجاد تصویر بسیار مطلوب از دندان‌ها با دقت و کیفیت بالاتر
 • داشتن سیستم ذخیره و آرشیو تصاویر به همراه سایر مشخصات بیمار
 • امکان تصویربرداری رنگی با تزریق مایعی به بیمار
 • دسترسی سریع به تصویر گرفته شده
 • امکان تغییر سایز عکس جهت نمایش بهتر
 • کاهش هزینه

در دندانپزشکی دیجیتال ثبت تصاویر به سه طریق زیر انجام می‌شود:

 • روش مستقیم: در این روش از یک سنسور الکترونیکی برای ضبط تصاویر استفاده می‌شود. محل نصب این سنسور داخل دهان است.
 • روش غیرمستقیم: در این روش برای دیدن اشعه ایکس دندانپزشکی سنتی از یک اسکنر فیلم استفاده می‌شود.
 • روش نیمه غیرمستقیم: برای تبدیل اشعه ایکس دندان به فیلم از ترکیب سنسور و اسکنر استفاده می‌شود.

لیزر دندان

یکی از جدیدترین ابزارها و روش‌های درمانی در دندانپزشکی استفاده از لیزر است. لیزر به دلیل دقت بیشتر در مراحل درمان، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. لیزر در واقع یک نور است که به کمک آن می‌توان خدمات متنوع دندانپزشکی از کاهش درد تا جراحی را انجام داد.

از آنجایی که درمان با لیزر می‌تواند باعث کاهش درد، خونریزی و مدت زمان بهبودی شود، در نتیجه بیشتر پزشکان ترجیح می‌دهند که از آن برای درمان‌های دندانپزشکی استفاده کنند. همین موضوع باعث شده است تا درمان‌های دندانپزشکی با لیزر در ایران نیز طرفداران بسیار زیادی داشته باشد.

لیزر دندان به‌عنوان یکی از خدمات دندانپزشکی دیجیتال کاربردهای بسیار زیادی دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تشخیص پوسیدگی
 • تراش دندان
 • لیزر سفیدکننده دندان یا همان بلیچینگ با لیزر
 • رفع حساسیت دندانی
 • عصب‌کشی دندان
 • جرم‌گیری دندان
 • جراحی لثه
 • برداشتن بدرنگی لثه
 • ایمپلنت دندان
 • درمان آفت
 • درمان ضایعات هرپس
 • سالم‌سازی مینای دندان
 • جدا کردن اتصالات براکت‌های ارتودنسی
 • معالجه کانال ریشه دندان
 • جراحی دندان
 • ارتودنسی

تشخیص هر کدام از مشکلات بالا با لیزرهای مختلف امکان‌پذیر است؛ بنابراین، دندانپزشک با توجه به نوع درمان شما دستگاه مناسب را انتخاب می‌کند. بسیاری از دندانپزشکان ترجیح می‌دهند که برای جراحی‌های دندانی از لیزر استفاده کنند؛ چرا که این روش می‌تواند جراحی‌های مربوط به دندان را آسان‌تر کند. همچنین، ترمیم و بهبود بافت‌ها  سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

طراحی لبخند دیجیتال

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که دندان‌های نامرتبی دارید و به دلیل شکل و فرم نامناسب دندان‌ها نمی‌توانید بخندید، طرح لبخند دیجیتال را به شما پیشنهاد می‌کنیم. به کمک این عمل دندان‌های شما زیبا و یکدست به نظر می‌رسند.

طرح لبخند دیجیتال به‌عنوان یکی از خدمات دندانپزشکی دیجیتال به حساب می‌آید. در این روش ابتدا از دندان‌های شما قالبی تهیه می‌شود. سپس، بر روی این نمونه گچی، دندان‌های مرتب و یکدست به بلندی دندان‌های اصلی شما گذاشته می‌شود. قبل از تحویل لمینت نهایی، یک نمونه مشابه با دندان‌های شما ساخته می‌شود تا در صورت نیاز تغییرات مدنظر خود را بر روی آن اعمال کنید. بعد از تایید شکل و فرم دندان، سایر مراحل لمینت سرامیکی انجام می‌گیرد.

یکی از ویژگی‌های خوب طراحی لبخند دیجیتال این است که شما می‌توانید قبل از شروع درمان، نتیجه نهایی کار را ببینید؛ چرا که در این روش از فناوری دیجیتال و نرم‌افزارهای خاص استفاده می‌شود. بنابراین، شما می‌توانید بعد از دیدن نتیجه، نظرات خودتان را با دندانپزشک در میان بگذارید و در صورت نیاز دندانپزشک تغییراتی را بر روی مدل نهایی اعمال کند.

نرم‌افزارهای مورد استفاده در طراحی لبخند هر روز در حال گسترش هستند. این موضوع باعث شده است تا در نمایش نتایج نهایی کار نیز تاثیر بگذارد. از جمله مزایای استفاده از طرح لبخند دیجیتالی می‌توان به رضایت حداکثری بیماران اشاره کرد. همچنین، طول درمان این روش در دندانپزشکی دیجیتال نسبت به سایر روش‌های قدیمی بسیار کمتر است.

لمینت دندان چیست و چگونه انجام می شود؟

 

توموگرافی کامپیوتری

این روش یک نوع سی تی اسکن دندانی است که با ویژگی‌های مثبت خود، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. در بسیاری از جراحی‌های دندانپزشکی مانند ایمپلنت، عصب‌کشی، کشیدن دندان عقل و… از این تکنولوژی استفاده می‌شود. استفاده از این نوع تکنولوژی مزایای بسیار زیادی برای مشکلات مربوط به دهان و دندان دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تشخیص بهتر مشکلات دندانی
 • کاهش هزینه‌های دندانپزشکی
 • کاهش مضرات ناشی از تشعشعات عکسبرداری
 • در اختیار قرار دادن گزینه‌های مختلف درمانی جهت تصمیم‌گیری راحت‌تر

مزایای دندانپزشکی دیجیتال

روش‌های سنتی نسبت به روش‌های جدید دندانپزشکی مشکلات و خطاهای بسیار زیادی دارند؛ بنابراین، نقاط قوت دندانپزشکی نوع دیجیتال باعث شده است تا بیشتر دندانپزشکان از این روش درمانی برای رفع مشکلات دهان و دندان بیماران استفاده کنند. از جمله مزایای این نوع خدمات دندانپزشکی دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دقیق‌تر کردن روند درمان بیماران
 • به حداقل رساندن میزان خطا
 • امکان پیش‌بینی نتایج برای بیماران
 • بالا بردن کیفیت روند درمان
 • افزایش میزان رضایت بیماران
 • کاهش درد در بیماران و تسریع بهبودی
 • کاهش هزینه‌های درمان دندانپزشکی
 • ماندگاری درمان
 • افزایش سرعت و صرفه‌جویی در زمان
 • کاهش اضطراب ناشی از درمان‌های دندانپزشکی
 • کاهش دوره درمان
دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

سخن نهایی درباره دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

امروزه تکنولوژی به کمک دندانپزشکی آمده است و باعث شده است تا به جای استفاده از ابزارهای مکانیکی و الکترونیکی از کامپیوتر برای درمان مشکلات مربوط به دهان و دندان استفاده شود. در ایران نیز بسیاری از دندانپزشکان به سمت تکنولوژی‌های دندانپزشکی رفته‌اند و سعی کرده‌اند تا با این روش جدید بتوانند مشکلات روش‌های سنتی را به حداقل برسانند.

اگر شما هم دوست دارید تا بدانید دندانپزشکی دیجیتال چیست، خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند تا به جواب سوال خود برسید. درصورتی که تجربه‌ای در استفاده از دندانپزشکی دیجیتال در درمان مشکلات دهان و دندان خود دارید، می‌توانید زیر همین پست نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

بیماری های دهان و دندان چیست و معرفی انواع آن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *